Americký ženský národný tím získal zlatú olympijskú medailu

Americký ženský národný tím vyhral olympijskú zlatú medailu v sobotu, keď zdolal Brazíliu 1-0 v zápase, ktorý si vyžiadalo statné obranné postavenie v prvom polčase, nasledované presným a premysleným náskokom v druhom polčase, aby odmietol Brazíliu a jej legendárnu kapitánku Martu. Malo to byť známe ukončenie turnaja, ktorý bol pre USWNT tak veľa o novom: nový tréner Emma Hayes, nová útočná formácia útočníkov a nový pohľad po sklamaní z minuloročného ženského majstrovstva sveta, všetko sa spojilo v rekordne predĺženej piatej olympijskej titule, prvý raz od roku 2012, pre americké ženy, ktoré nikdy nezaostávali v žiadnom okamihu v ich šiestich zápasoch vo Francúzsku. Mallory Swanson strelila víťazný gól v 57. minúte s elegantným zakončením po behu na bránu, ale mladý stredný záložník Korbin Albert – ktorý doposlal loptu – a Sophia Smith, ktorá správne odbehla z hry, keď si uvedomila, že bola v ofsajdovej pozícii, boli facilitátormi. Keď Swanson zakrútila svoju strelu okolo brazílskej brankárky Loreny, dav na Parc des Princes – do ktorého patrili Tom Cruise a Megan Rapinoe – explodoval. Bolo to Swansonovo štvrté gól turnaja, najviac medzi Američanmi a vrátane druhého najviac medzi všetkými hráčmi v súťaži. Brazília, ktorá bola vedená počas väčšiny začiatkov zápasu, pokračovala vo svojom úsilí o vyrovnanie, ale nemohla sa dostať cez obranu. Americká brankárka Alyssa Naeherová, ktorá bola najdôležitejšou hráčkou svojho tímu v prvom polčase, neprijala gól v vyraďovacej časti. zápas sa hral na rovnakom ihrisku, kde mužské tímy zo Španielska a Francúzska hrali osemgólovú klasiku vo svojom finále deň predtým, a ženské tímy začali v tempom, ktoré aspoň naznačovalo možné ofenzívne ohňostroje. Brazília začala bez Marty, rozhodnutie bolo pochopiteľné – tímu práve zdolal Francúzsko a Španielsko, keď vyšla s červenou kartou – ale stále to bolo nezvyčajné. A Hayes vymenila Rose Lavelle za Albert, zdalo sa, že to je narážka na zraniteľnú históriu Lavelovej a možnosť predĺženia hry. Netreba hovoriť, že to bolo rozhodnutie, ktoré sa vyplatilo dokonale. Ako v ich prekvapení Španielska, Brazílčania začali tlačiť. V priebehu dvoch minút Ludmila mala blízkostrelnú strelu, ktorú Naeher chytil, skoro ráno, čo sa zdalo byť uhnutie šípu. Nezaujímavá, Brazília pokračovala v útoku. Adriana tancovala zručne na konci línie a takmer priviedla k pokutovému kopu od Crystal Dunn. Ludmila otočila Naomi Girmu a odpálila strelu do siete, ktorej sa pre ofsajd nepripisovala. Gabi Portilho prekonala Tiernu Davidsona a tesne minula Ludmilu s nebezpečným centrom pred gólom. Američanky mali tiež svoje momenty. Trinity Rodmanov magický obrat v strede poľa ju poslal lietať smerom k bráne, a Swanson využila svoju rýchlosť a vybojovala roh, ale Brazília sa vždy zdala byť nebezpečnejšia. Keby nie Naeher – ktorá podala magický reakčný zákrok Portilho v prvom polčase v nadstavenom čase – Američanky by boli za polčas dobre pozadu. Namiesto toho boli Američanky zase vyrovnané a mohli vyjsť s väčšou naladenosťou a vervou. Smithová predbežne stroskovala Swansonovu dosah a Sam Coffey mal pokus, ktorý sa zhoršil, aby americkí fanúšikovia opäť nadobudli dojem, kým Albert nenašla svoj priestor. Rýchla prehliadka, obozretný pas a Brazília sa zatrasla. Marta, ktorá hrala vo svojich šiestich olympijských hrách a ktorá je očakávaná, že to bude jej posledný medzinárodný zápas, prišla na hodinu na ihrisko, ale neustále sa dostávala do problémov. Štyri minúty z desiatich minút nadstaveného času tlačila Adriana na bránu zblízka voľné hlavici, ktorej Naeher – opäť – odľahčil. Marta si dala ruky na hlavu. Americkí fanúšikovia oslavovali. Rok po neuveriteľ

Futbal

Articles You May Like

Manchester City a jeho boj s absenciou De Bruyneho pred dôležitým zápasom s Arsenalom
Drake London a jeho oslava: Reflexia na citlivosti vo svete športu
Seattle Mariners a ich roztrpčujúca prehra proti New York Yankees
Nečakané Tirádky: Oleksandr Usyk a Jeho Kontroverzný Zásah na Krakowskom Letisku