Henry Patten sa stal tretím Britom, ktorý vyhral mužskú štvorhru na Wimbledonu

Henry Patten sa stal tretím Britom, ktorý vyhral mužskú štvorhru na Wimbledon, po tom, čo v sobotu zdolal Maxa Purcella a Jordana Thompsona 7-6(7), 6-7(8), 7-6(9) spolu s Fíncanom Harri Heliovaarom. V náramnej finále, kde všetky tri sety skončili tajbrejkom po absencii prelomenia podaní, Patten a Heliovaara zachránili tri majstrovské míče a získali tak svoj prvý veľký turnaj ako dvojica.

Víťazstvo zakončilo pozoruhodný turnaj pre nestarovanú dvojicu, ktorá sa spojila len na začiatku roka. Ich cesta do finále ich priviedla k víťazstvu nad víťazmi Roland Garros Marcelom Arevalom a Matem Pavicom, predtým ako zdolali aj minuloročných majstrov Neal Skupskiho a jeho partnera Michaela Venusa vo štvrtfinále. Purcell a Thompson, ktorí v semifinále zdolali prvých nasadených vo dvojici, sa rýchlo ujali vedenia 6-1 v tajbrejku prvého setu, no Patten a Heliovaara sa vrátili a zachránili šesť setových míčov.

Boli len krok od získania setu, keď sa ujali 7-6, no austrálska dvojica vyrovnala a získala prvý set po víťazstve v tajbrejku 9-7. Patten a Heliovaara sa v druhom sete ocitli na hranici majstrovského míča, keď bolo 6-5. Dvojica však vydržala a vynútila si tajbrejk. Záver setu naznačoval to, čo prišlo v neuveriteľnom tajbrejku, kde nestarovaný pár sa vrátil z ďalších dvoch majstrovských míčov a získal ho 10-8.

Tretí set nasledoval rovnaký scenár ako predchádzajúce dva, pričom ani jedno dvojica nesklonila podanie a nebežala sa k rozhodujúcemu tajbrejku súťažiacemu do 10 bodov. Po takmer troch hodinách na kurtu to bol Patten, ktorý prevzal v tajbrejku, keď bývalý wimbledonský štatistik a jeho fínsky partner zdolali Austrálčanov a získali tak zápas, pričom obdržali ováciu od stojacej centrálnej časti publika.